Javni poziv za financijsku podršku projektima mladih

Putem svog višegodišnjeg djelovanja, uočili smo potrebu za jačanjem omladinskih struktura – lokalnih i kantonalnih vijeća, ali i omladinskih organizacija koja djeluju u zajednici sa ciljem poboljšanja statusa mladih u zajednici. Kao krovno tijelo, sve više postajemo svjesni činjenice da je kreiranje prostora za mlade u kojem oni mogu djelovati kao katalizatori promjene u svojim zajednicama mandatorno za daljnji razvoj bosanskohercegovačkog društva, te samim time umanjenje posljedica izazvanih masovnim iseljavanjima primarno stanovništva uzrasta od 15 do 30 godina.

Ovaj program jedan je od glavnih mehanizama Vijeća mladih FBiH za podršku organizacijskoj izgradnji kapaciteta, a namijenjen je obezbjeđivanju sredstava za realizaciju aktivnosti u sistemski važnim pitanjima za mlade, aktivističkim i volonterskim poduhvatima, zagovaranju i participaciji.

FAQ - Često postavljena pitanja

Pojmovnik

  • Mladi – prema Zakonu o mladima FBiH, mladima se podrazumijevaju osobe od 15 do 30 godina
  • Neformalna grupa mladih  – grupa sačinjena od najmanje troje mladih ljudi uzrasta od 15 do 30 godina okupljenih oko iste ideje i vizije
  • Omladinska organizacija – udruženja, organizacije ili asocijacije legalno osnovane kod nadležnog ministarstva, a čiju upravljačku strukturu čine ⅔ mladih uzrasta od 18 do 30 godina

Apliciranje

1. Razmišljamo da se prijavimo na G(a)rant mladih. Kako da počnemo?

Za početak je potrebno provjeriti da li vaša organizacija ili neformalna grupa djeluje na području koja su obuhvaćena Javnim pozivom. Razmislite šta je problem mladih u vašoj lokalnoj zajednici, a zatim taj isti problem predstavite članovima_icama svog Udruženja ili neformalne grupe mladih. Zajedničkim snagama dođite do rješenja vašeg problema i odlučite na koji način želite da ga zagovarate.  Ohrabrujemo vas da budete kreativni prilikom izrade rješenja! 

Nakon toga, posjetite našu web stranicu kako biste preuzeli formu projektne aplikacije i budžeta koju je potrebno popuniti. Tu možete pronaći i sve neophodne obrasce i dokumentaciju za apliciranje. Kada je vaša projektna aplikacija spremna i sva dokumentacija pripremljena potrebno je iste ubaciti u prijavni formular i kliknuti na gumb “Predaj”. Tada je vaša aplikacija predana, a na email ćete dobiti potvrdu o primitku prijave. 

Važno nam je napomenuti da ćemo prijave primati isključivo kroz predviđenu formu na našoj web stranici uz svu propratnu dokumentaciju.

2. Koje ideje su najkonkurentnije za dobivanje G(a)ranta mladih?

Želimo čuti stvarne potrebe i probleme mladih iz lokalnih zajednica! Ono što će tvoju ideju baš izdvajati od drugih i napraviti konkurentnom jeste kreativnost i kreativno razmišljanje, te kreiranje rješenja problema koje je izvodivo ali i drugačije od ostalih! To ne mora biti totalno nova ideja, već nešto što je rijetko viđeno i rađeno u tvojoj lokalnoj zajednici.
Ponudi nam nešto što nećemo moći odbiti 🙂

3. Koje ideje nisu konkurentne za dobivanje G(a)ranta mladih?

Vijeće mladih Federacije BiH neće podržavati:

  • projekte koji promovišu nacionalizam, nasilni ekstremizam ili bilo koji način govora mržnje;
  • projekte koji ugrožavaju osnovna ljudska prava, potiču diskriminaciju i segregaciju ili degradiraju pripadnike/ce drugog spola, grupe ili pojedinca;
  • infrastrukturalne radove, kupovinu robe i opreme koja iznosi više od 90% budžetskih sredstava;
  • projekti koji se isključivo odnose na jednokratne događaje, osim u slučajevima kada su dio trajnijeg i sveobuhvatnijeg projekta (primjer: organizovanje samo jedne edukacije o pisanju projekata koja nema nastavak - npr. da učesnici pošalju svoje projektne prijedloge i sl.);
  • projekti koji se odnose na povremene konferencije, osim ako su neophodne za uspješnu implementaciju projekta;
  • projekti koji su usmjereni prema finansiranju aktivnosti političkih stranaka;
  • projekti koji su namijenjeni za isključivu dobit pojedinca;
  • projekti koji se zasnivaju na dodjeljivanju sredstava trećoj strani.

Kvalificiranost

1. Ko može aplicirati na G(a)rant mladih?

Na G(a)rant mladih mogu aplicirati nefomalne grupe mladih, omladinske organizacije (koje podrazumijevaju i vijeća mladih na lokalnom i kantonalnom nivou). 

Pored toga, omladinske organizacije i neformalne grupe da bi se mogli prijaviti na Javni poziv, moraju:

  • djelovati u jednoj od oblasti navedenih pozivom;
  • djelovati u jednoj od zajednica/kantona navedenih pozivom (ukoliko su neformalne grupe) ili
  • biti registrovane na nivou kantona ili na nivou Federacije BiH a djelovati na području koja su navedena u Javnom pozivu.
    Udruženja mogu biti registrovana i na nivou BiH, ali moraju djelovati u kantonima Federacije BiH koji su obuhvaćeni pozivom (ukoliko su omladinska organizacija).

2. Na kojem području projekti moraju biti implementirani?

Područja koja su obuhvaćena ovim pozivom su:

  • Kanton Sarajevo: Općina Stari Grad, Općina Centar, Općina Novo Sarajevo, Općina Novi Grad, Općina Ilijaš i Općina Ilidža;
  • Srednjobosanski kanton: Busovača, Bugojno, Travnik, Novi Travnik, Kreševo, Kiseljak i Jajce;
  • Posavski kanton: Orašje i Odžak;

Hercegovačko-neretvanski kanton: Čapljina, Čitluk, Jablanica, Konjic, Mostar i Stolac.

3. Da li naš projekat mora biti implementiran na području Bosne i Hercegovine i u našoj lokalnoj zajednici?

Da. Ovim grantom želimo podržati razvoj lokalnih zajednica stoga je potrebno da sve aktivnosti koje će biti organizovane u okviru vašeg projekta budu u vašoj lokalnoj zajednici. Jedini izuzetak od ovog pravila jeste partnerstvo, umrežavanje i mobilnost mladih koje zahtjeva odlazak ili rad i u drugim lokalnim zajednicama zarad ostvarenja projektnog cilja.

4. Da li naše udruženje/neformalna grupa mora doprinositi troškovima projekta da bi bilo kvalifikovano?

Ne. Vaše udruženje/neformalna grupa ne mora doprinositi troškovima projekta.

Proces apliciranja

1. Gdje apliciramo?

Aplicirate putem naše web stranice www.vijecemladih.ba putem gumba “Imaš ideju?”.

2. Kada apliciramo?

Javni poziv otvoren je od 25. juna do 25. jula 2023. godine do 23:59 sati!

3. Na kojem jeziku naš projektni prijedlog treba biti napisan?

Projektni prijedlog treba biti napisan na jednom od službenih jezika Bosne i Hercegovine, bosanskom, hrvatskom ili srpskom jeziku.

4. Možemo li aplicirati sa više projektnih prijedloga?

Da. Prihvaćat ćemo više od jedne aplikacije u isto vrijeme od organizacije ili neformalne grupe, sve dok je svaka aplikacija jedinstvena i fokusirana na različite aktivnosti. Međutim, samo jedna aplikacija od aplikanta bit će podržana od strane Vijeća mladih FBiH.

5. Možemo li uređivati projektni prijedlog nakon podnošenja?

Ne, nećete moći ažurirati aplikaciju nakon što je podnesena. Preporučujemo vam da preuzmete Word verziju aplikacije za rad van mreže prije podnošenja aplikacije na mreži. Razumijemo da se stvari mogu promijeniti u vremenu između podnošenja prijave i prelaska na pregled. Ako vaš prijedlog prijeđe u sljedeću fazu procesa, imat ćete priliku podijeliti sve promjene s timom.

6. Kako možemo znati da li ste zaprimili projektni prijedlog? Kada ćemo znati nešto više o statusu našeg projektnog prijedloga?

Nakon apliciranja putem naše web platforme, na mail ćete dobiti potvrdu o primitku vaše aplikacije. Nakon toga a najkasnije 30 dana nakon zatvaranja Javnog poziva, dobit ćete povratnu informaciju o statusu vaše aplikacije.

7. Hoćemo li dobiti povratnu informaciju o prijedlogu ako ga odbijete?

Da. Bilo da vaša aplikacija prođe u drugu fazu selekcije ili ne, dobit ćete informacije o statusu vaše aplikacije.

8. Koji su eliminatorni kriterijumi?

Dostavljanje tražene dokumentacije. Za organizacije to podrazumijeva posljednje Rješenje o registraciji i Izvadak iz Registra omladinskih udruženja ili Izjava Predsjednika/ce organizacije o statusu omladinske organizacije. 

Za neformalne grupe to podrazumijeva Izjavu predstavnika/ce neformalne grupe o starosnoj dobi članova neformalne grupe koji sadrži popis članova/ica neformalne grupe mladih.

Ukoliko ovo ne bude dostavljeno, aplikacija neće biti razmatrana.

Finansiranje

1. Koliko naš projekat može trajati?

Trajanje projekata podržanih ovim Javnim pozivom mogu trajati najmanje 3 a najviše 7 mjeseci, te se nakon perioda implementacije Korisnicima granta ostavlja najviše 30 dana izvještajnog perioda.

2. Za šta se može koristiti finansiranje od strane G(a)ranta mladih?

Primarne oblasti u kojima se dodjeljuje finansijska podrška omladinskim organizacijama i neformalnim grupama mladih su:

  1. Razvoj i podrška omladinskom organizovanju u FBiH (npr. Osnivanje vijeća mladih na lokalnom ili kantonalnom nivou)
  2. Aktivizam, omladinski rad, volontiranje i aktivnosti od značaja za mlade u lokalnim zajednicama (npr. Volonterske akcije, edukacije, seminari, panel diskusije, informativne kampanje itd.)
  3. Projekti jačanja kapaciteta mladih u oblasti sistemski važnih pitanja
  4. Participacija mladih, omladinske politike i zagovaračke aktivnosti (npr. Učešće u radnim tijelima za mlade, upućivanje lokalne građanske inicijative, uspostavljanje dijaloga mladih i vlasti itd.) 
  5. Mobilnost mladih unutar BiH(npr. Putovanje mladih u svrhu: uspostavljanja i kreiranja saradnje, rada na udruživanju lokalnih/kantonalnih organizacija oko istih pitanja; osnivanja vijeća mladih (na kantonalnom nivou) i sl.

3. Može li se finansiranje od strane programa G(a)rant mladih koristiti za doprinos plaćama?

Naknada za projektni tim moguća je samo za omladinske organizacije koje apliciraju na ovaj poziv, a čiji iznos naknade ne smije iznositi više od 30% ukupne vrijednosti projekta.

4. Da li postoji mogućnost sufinansiranja?

U potpunosti se ohrabruje sufinansiranje i podrška trećih strana unutar realizacije projektnih aktivnosti, a koja se ogleda kroz nekoliko kategorija:

  • doprinosi partnera i/ili saradnika;
  • institucionalna podrška;
  • finansijska podrška drugih donatora.

a) Doprinosi partnera ili saradnika na projektu se može ogledati u besplatnom ustupanju prostorija za rad, njihov angažman, znanje ili drugi resursi koje mogu staviti na raspolaganje projektu.

b) Institucionalna podrška može podrazumijevati finansijsku podršku općine/grada/kantona ali i podršku tokom realizacije projektnih aktivnosti (pismo podrške, sastanak sa predstavnicima vlasti zaduženim za pitanje važno tokom realizacije projekta i sl.).

c) Tokom trajanja projekta, aplikant može iznaći dodatnu finansijsku podršku od strane drugih donatora (fondacija, privatnih kompanija  itd.) koji im mogu pomoći tokom realizacije aktivnosti na bilo koji način - npr. besplatno štampanje promotivnog materijala, sendviči iz pekare i sl.

Važno za neformalne grupe mladih

Administrativni i logistički kapaciteti: U vrijeme dodjele granta, neformalna grupa mladih mora imati kapacitet za provođenje projekta i u skladu s tim dostaviti CV-eve svih članova/ica neformalne grupe.

Status neformalne grupe: Da bi se projektna aplikacija uzela u razmatranje, aplikant mora dostaviti dokaz da se radi o neformalnoj grupi mladih, i to u vidu Izjave da punoljetna kontakt osoba ispred neformalne grupe potvrđuje da su svi članovi/ice navedene neformalne grupe od 15 do 30 godina starosne dobi, sa jasno naznačenim brojem članova_ica neformalne grupe i imenima i prezimenima članova_ica.

Sve administrativno-finansijske poslove u ime neformalne grupe obavlja Vijeće mladih FBiH ili neka druga lokalna organizacija sa kojom Vijeće mladih potpiše Ugovor o saradnji.

Za sve odabrane aplikante, Vijeće mladih Federacije BiH će obezbijediti potrebnu obuku u oblasti finansijskog i projektnog upravljanja dodjeljenjim grantom.

Dodatno

1. Za šta ćete koristiti naše podatke koje dostavljamo putem projektnog prijedloga?

Vijeće mladih FBiH se obavezuje da će sve prikupljene podatke i informacije dostavljene u okviru apliciranja na Javni poziv koristiti isključivo u obradi granta.

2. Zašto dostavljamo Izjave?

Kako bismo smanjili mnogobrojnost dokumentacije koju aplikanti dostavljaju a ipak bili sigurni u legitimnost omladinskih organizacija i neformalnih grupa mladih koje apliciraju na poziv, kreirali smo Izjave o statusu omladinske organizacije ili neformalne grupe mladih koju možete preuzeti na linku: https://www.vijecemladih.ba/imas-ideju/

Popunjenu izjavu trebate ovjeriti u općini, te skeniranu priložiti uz preostalu dokumentaciju.

3. Koji je maksimalni iznos sredstava koji se dodjeljuje

Maksimalni iznos sredstava koji se dodjeljuje ovim Javnim pozivom jeste 5,000.00 KM a za koji mogu aplicirati i omladinske organizacije i neformalne grupe mladih.

4. Da li postoje određena budžetska ograničenja kojih se moramo pridržavati prilikom apliciranja?

Troškovi prihvatljivi putem financijske podrške projektima mladih su:

  • Osoblje na projektu - Predstavljaju osobe koje su zaposlene (ugovor o radu) ili direktno vezane za rad organizacije i implementacije projekta drugom vrstom ugovora a koji ne prelaze više od 30% cjelokupnog budžeta.
  • Putni troškovi 
  • Uredski troškovi - Troškovi režija, računovodstva, kancelarijskog materijala, poštarine, provizije, održavanja prostora i opreme, online alata, domena i hostinga. 
  • Organizacija događaja i aktivnosti 
  • Vidljivost projekta 
  • Administrativni troškovi - Uključuju maksimalno 10 % od ukupnog odobrenog budžeta. Npr. bankovna provizija, održavanje bankovnih računa, administrativne takse, trošak reprezentacije (troškovi sastanaka, komunikacijski troškovi, troškovi knjigovođe, stručnog osoblja i sl). 

 

Detaljne informacije o izradi budžeta možete pronaći u Javnom pozivu ili uputstvu unutar forme budžeta.

5. Zašto mladi iz drugih lokalnih zajednica ne mogu aplicirati na ovaj poziv?

S obzirom da je ovo prvi Javni poziv za financijsku podršku mladima koji objavljujemo, trenutno smo ograničenih kapaciteta i mogućnosti za prostranije djelovanje i omogućavanje podrške svim omladinskim organizacijama i neformalnim grupama izvan navedenih kantona i lokalnih zajednica. Međutim, u narednom periodu ćemo aktivno raditi na proširivanju ovakvih prilika za mlade u cijeloj Federaciji BiH!

6. Ko ocjenjuje naše aplikacije?

Nakon isteka roka apliciranja na Javni poziv, Komisija za odabir projektnih prijedloga    započinje proces selekcije i odabira projektnih prijedloga prema prethodno utvrđenim kriterijumima a koji će trajati najviše mjesec (30) dana. Komisiju za odabir projektnih prijedloga čini: stručni saradnik/ica za dodjelu grantova, finansijski administrator, član/ica Upravnog odbora Vijeća mladih FBiH i jednog eksternog člana/ice.

7. Uvidjeli smo da se segment kreiranja partnerstava dodatno boduje unutar projektne aplikacije. Da li se partnerstvo mora ostvariti kako bi nam projekat bio podržan?

Ne, partnerstvo ne morate ostvarivati da bi vaša projektna aplikacija bila podržana. Međutim, jedan od izuzetno važnih segmenata nam jeste umrežavanje i rad sa drugim organizacijama i mladima u vašoj zajednici, ali i izvan nje! Baš zbog toga, snažno podržavamo ostvarivanje partnerstava unutar vaših projekata, a ista će biti dodatno bodovana tokom selekcijske procedure.

8. Na koji način dokazujemo da smo ostvarili partnerstvo, te da li partnerstva možemo ostvarivati tokom implementacije projektnih aktivnosti?

Partnerstva i saradnje možete planirati projektom a na njima raditi tek početkom projekta, ali isto tako možete zajednički sa prethodno ostvarenim partnerima ući u proces apliciranja projektnim prijedlogom na ovaj Javni poziv. 

Dokaze o ostvarivanju partnerstava dostavljate tokom ili nakon realizacije projektnih aktivnosti u formi memoranduma o saradnji, izjava o partnerstvu i sl.

9. Kome se možemo obratiti za pomoć i više informacija?

Sva tehnička, informativna pitanja ili potrebe aplikanata tokom trajanja Javnog poziva potrebno je dostaviti putem mail adrese: grantovi@vijecemladih.ba

10. Koje su faze selekcije u procesu odabira projektnih prijedloga?

U prvoj fazi selekcije će se izvršiti pregled prijava, te provjera da li aplikanti zadovoljavaju sve eliminatorne kriterije koji su navedeni kao preduslov. Ukoliko su eliminatorni kriteriji zadovoljeni, pristupa se drugoj fazi selekcije - evaluaciji koja se sastoji od bodovanja prijave aplikanata prema osnovnim i bodovnim kriterijima.

11. Koje aplikacije će biti podržane od strane Vijeća mladih Federacije BiH?

Aplikacije ocijenjene sa preko 75% ukupnih bodova svih članova Komisije ulaze u uži krug selekcijskog procesa. Prilikom razmatranja projektnih aplikacija koje su prošle u uži krug, Vijeće mladih Federacije BiH zadržava pravo kontaktiranja aplikanata ukoliko su u cjelokupnoj aplikaciji potrebne dodatne informacije, potvrde, izmjene, revidiranja i sl.
Finalna odluka Komisije za odabir Korisnika granta donosi se ⅔ većinom glasova članova/ica Komisije.

12. Da li će Vijeće mladih Federacije BiH organizovati informativne sesije kako bismo saznali detalje o Javnom pozivu?

Da! Vijeće mladih Federacije BiH će nakon objavljivanja Javnog poziva za financijsku podršku projektima mladih organizovati online informativnu sesiju na kojoj će dodatno, detaljno predstaviti program i način apliciranja, te odgovoriti na sva vaša pitanja! Poziv za informativnu sesiju bit će objavljen putem naše stranice www.vijecemladih.ba ali i putem društvenih mreža.