
I modul Akademije omladinske politike

Akademac/ka [a-ka-de-mats / a-ka-de-mka] je imenica i predstavlja učesnika/ce Akademije omladinske politike. Ne traži izgovore, traži rješenja. Pravi prostor i za sebe i za druge – da se čuje glas generacije. Upravo takvi su učesnici druge generacije Akademije omladinske politike, koji su se od 25. do 27. aprila okupili u Travniku. Kroz prvi modul Akademije omladinske politike, otvorili smo prostor za dijalog, učenje i zajedničko promišljanje društva u kojem želimo djelovati.
Aktivizam u teoriji, iskustvu i igri
Prvi dan modula otvorili smo temeljima šta znači biti građanin/ka, koje su to osnovne vrijednosti i prava koja nas čine dijelom savremenog demokratskog društva. Kroz tri povezane sesije, prof. dr. Damir Banović vodio je učesnike kroz ključne pojmove građanskog angažmana, snagu zajednice i načine na koje se ideje pretoče u stvarne inicijative na lokalnom nivou. Drugi dio dana bio je rezervisan za praksu, onu koja dolazi iz borbe, terena i zajedničkog otpora. Arnel Mahmutović je, kroz ličnu i profesionalnu priču, predstavio proces nastanka kampanje Pusti me da tečem, od prve ideje do konkretne borbe za očuvanje rijeke Neretvice. Kroz dvije sesije učesnici su naučili kako se koriste PR alati, kako izgleda pravna zaštita okoliša i na koji način građani mogu biti pokretači promjena i kada odluče da se čuje i njihov glas.
Bilo kuda, Vijećko svuda
I edukacija može biti igra to su učesnici osjetili kroz posjetu Centru za edukaciju mladih Travnik, gdje su, kroz igru “Vijećka”, praktično učili o ulozi omladinskih vijeća.
„U samo tri dana stalo je toliko novog znanja o raziličitim temama, od uvoda u organizaciju državne strukture, preko zakonskih regulativa i prava pojedinaca sve do inspirativnih priča o zaštiti Neretvice i zajedničkim inicijativama Hercegovine. A koji je najbolji dio svega? To što je ovo tek početak!” – Kenan Fehrić, polaznik druge generacije AOP-a

U sklopu aktivnosti „Kafa sa…“, bivši učesnici Akademije podijelili su sa novom generacijom šta je za njih značilo biti dio ovog programa i kako ih je to iskustvo izgradilo kao aktivne građane koji danas zagovaraju promjene u svojim zajednicama. Taj neformalni razgovor bio je jednako važan kao i formalne sesije jer pokazuje da se znanje ne prenosi samo iz prezentacija, već i kroz priče koje dolaze iz prakse. U istom duhu, održan je i inspirativan razgovor sa Merimom Osmanović, predsjednicom Udruženja mladih “TRIK” iz Kalesije, koja je podijelila kako se lokalna inicijativa, uz upornost i znanje, može razviti u primjer sistemskog djelovanja u zajednici. Posebnu vrijednost ovom modulu dao je i otvoreni dijalog sa predstavnicima Vijeća mladih Federacije BiH, među kojima su bili Iman Maslić (predsjednica), Adnan Družić (član UO ispred VM USK), Belmin Malagić (član UO ispred VM KS), Irma Rešidović (v.d. generalna sekretarka) i Berina Bulatović (grant menadžerica). Kroz otvorenu diskusiju razgovarali smo o ulozi omladinskih vijeća, procesima zagovaranja i izazovima s kojima se mladi susreću kada žele da učestvuju u donošenju odluka.
“Posebno je bilo značajno umrežavanje sa mladim liderima iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine te razmjena ideja i zajednička vizija društva po mjeri mladih. Modul je bio izuzetno kvalitetno organizovan i sadržajno osmišljen.“ – Muhamed Hamzić, polaznik druge generacije Akademije
Kroz prvi modul Akademije, otvorili smo važne teme, razmijenili znanja, postavili pitanja i pronašli odgovore. I ono najvažnije – povezali smo se kao zajednica koja zna, smije i želi djelovati. Akademci/ke hvala vam na energiji, znanju i hrabrosti da postavljate prava pitanja. Vidimo se uskoro na drugom modulu!
Aktivnost se realizuje u sklopu okviru projekta “Smislimo, kreirajmo i usvojimo politike prema mladima“ koji finansira Evropska unija, a provodi Institut za razvoj mladih KULT u partnerstvu sa Regionalnom kancelarijom za saradnju mladih (RYCO), Vijećem mladih Federacije BiH, Mrežom omladinskih centara za animiranje, razvoj i trening Republike Srpske (M.O.C.A.R.T.) i Asocijacijom srednjoškolaca u BiH. #InstitutKULT #mladi #EU #vijecemladih