Deset godina od usvajanja Zakona o mladima FBiH – Položaj mladih nije bolji

Deset godina od usvajanja Zakona o mladima FBiH – Položaj mladih nije bolji

Zakon o mladima FBiH je usvojen skoro prije 10 godina, a danas i dalje svjedočimo kršenju njegovih odredbi, nepotpunoj implementaciji te nerazumijevanju i napoznavanju istog.

Posljednjih godina, nažalost, ne svjedočimo napretku kada je u pitanju položaj mladih u našem društvu. Problemi kao što su nezaposlenost, neadekvatna uključenost mladih u procese odlučivanja te nizak nivo povjerenja u institucije vlasti su i dalje prisutni te predstavljaju samo neke od ključnih razloga zbog kojih mlade osobe odlučuju napustiti državu u potrazi za boljim prilikama.

Nada da bi se položaj mladih ljudi u Federaciji BiH mogao popraviti javila se 2010. g. donošenjem Zakona o mladima Federacije BiH. Ovaj Zakon je, bez izmjena i danas na snazi, i predviđa minimume mjera na planu rada sa mladima kao obavezu institucija vlasti na svim nivoima organizovanja, te omogućava mladima bolju organizaciju i način da jasnije iskažu zajedničke stavove. Nakon usvajanja Zakona, mladi su se sve više organizovali kroz strukture vijeća mladih kako na općinskom tako i na kantonalnim nivoima. Ovi procesi su omogućili formiranje Vijeća mladih Federacije BiH koje od marta 2016. djeluje kao pravno lice te sprovodi svoje aktivnosti na teritoriju cijele Federacije BiH, a na osnovu Zakona o mladima FBiH kao okosnice svog djelovanja.

Da nije bilo dovoljno samo usvajanje Zakona, posebno se vidi danas, deset godina od njegovog usvajanja – gdje još uvijek mnogi mehanizmi koji su njime predviđeni ne postoje u praksi. Naime, veoma često se dešava da zahtjevi vijeća mladih da njihovi predstavnici budu uključeni u komisije za mlade bivaju odbijeni, omladinske organizacije često nemaju prostor za rad, a veoma mali broj lokalnih zajednica, ali i kantona ima kreiranu strategiju za mlade.
Usljed odlaska mladih iz zajednica gase se omladinske organizacije, a sve manje je i omladinskih radnika koji aktivno rade sa mladima u zajednici. Zakonom predviđeni službenici za mlade vrlo rijetko uistinu i komuniciraju sa mladima – negdje zato što imaju previše posla i mladi nisu prioritet u njihovom radu, negdje zato što ne znaju kako, a negdje jednostavno ne prepoznaju potrebu.

Vijeće mladih Federacije BiH, radi svega navedenog, u 2019. godini je započelo komunikaciju sa svim nivoima organizovanja u Federaciji BiH odgovornim za implementaciju ovog Zakona što je rezultatiralo Analizom implementacije Zakona o mladima Federacije BiH.
U 2020. godini obilježavamo desetogodišnjicu od usvajanja Zakona o mladima Federacije Bosne i Hercegovine, te smo kroz rad na Analizi ispitivali koliko se uradilo prije svega na obezbjeđivanju minimuma mjera predviđenih Zakonom.

Vjerujemo da samo kroz potpunu implementaciju Zakona o mladima FBiH možemo u velikoj mjeri doprinijeti osiguranju uslova za kvalitetan razvoj mlade osobe i ponuditi joj osnovne pretpostavke za ostanak.

Nadamo se da će Analiza biti od koristi ne samo omladinskim organizacijama na terenu, već posebno institucijama vlasti na lokalnom, kantonalnom i federalnom nivou, kako bi što prije ovaj Zakon bio predmet političkog dijaloga te njegova potpuna implementacija imperativ za bolje društvo sutra.

Analizu implementacije Zakona o mladima FBiH možete preuzeti OVDJE.