Općina Centar: Mladim ljudima pristupamo sistemski i strateški

Općina Centar: Mladim ljudima pristupamo sistemski i strateški

Dana 09.11.2020. predstavnici krovnih organizacija mladih u BiH su posjetili Općinu Centar Sarajevo, te uručili priznanje za Lidera u u oblasti zapošljavanja mladih. Predstavnike krovnih organizacija za mlade su ugostili uposlenici Službe za boračko-invalidsku zaštitu, socijalnu zaštitu i društvene djelatnosti, te Službe za finansije, privredu i lokalni ekonomski razvoj.

Općina Centar je Lider u oblasti zapošljavanja mladih. To priznanje dobili su od krovnih tijela za mlade u BiH za postignuća u 2019. godini i kažu da je baš zato ono jako važno. Općina Centar pruža finansijsku i nefinansijsku podršku mladim poduzetnicima za pokretanje biznisa, pružaju podršku za mobilnost i aktivizam mladih. Ova općina stipendira učenike i studente te nagrađuje najuspješnije mlade pojedince iz oblasti obrazovanja, nauke, kulture i sporta. Unatoč tome, naglašavaju da je ovo priznanje za njih zapravo motivacija da prošire kapacitete za pomoć toj populaciji.

 „Kompleksna epidemiološka situacija koja je zadesila, ne samo ekonomiju naše zemlje već i cijelog svijeta, pokazala je da zapošljavanje i samozapošljavanje mladih može biti izlaz iz ekonomskih problema i nedaća u kojim se nalazimo. Zato ćemo osnove koje smo do sada provodili u našim poticajnim politikama za mlade proširiti i multiplicirati“ – istakli su iz Općine Centar.

Prostora za napredak uvijek ima, dodaju iz Općine. Zato pripremaju novi program podrške za mlade poduzetnike.

„U narednom periodu pripremamo jedan program podrške mladih poduzetnika koji bi zaokružio kompletan proces od razvitka ideje i pokretanja kompanije do rješavanja eventualnih problema koji mladi imaju na svom poduzetničkom putu. Pripremamo niz subvencionih mjera za pokretanje biznisa kako bi mladi u bilo kojem dijelu godine imali mogućnosti odlučiti se za razvijanje svojih poslovnih ideja“ – pojasnili su iz Općine Centar.

Mladima definitivno nedostaje mogućnosti, smatra Adna Sokolović koja živi u sarajevskoj Općini Centar. Prostor za napredak ona vidi u svim oblastima društvenog života.

 „U Sarajevu mnogo toga može biti bolje – možemo imati bolje obrazovanje, zdravstvo, bolju sigurnost, zaštitu, bolje zdravo životno okruženje. Može biti više kvalitetnih ulaganja u kulturu i sport. Nedostaju bolje primjene dobrih zakona i praksi koje imamo u institucijama, nedostaju bolji radni uslovi, bolje prilike za zaposlenje, za istraživanje, nauku. U Centru bih rekla da je najvažnije da ne uništavamo već ulažemo u više zelenih površina. Iako neke od ovih oblasti nisu nadležnosti općinskih vlasti, one moraju sarađivati sa onima koje je jesu i raditi na unapređenju zajednice“ – pojasnila je Adna Solaković koja živi u Općini Centar u Sarajevu.

Ona smatra da i mladi moraju doprinijeti poboljšanju situacije u navedenim oblastima.

„Mladi prije svega mogu da se informišu i da koriste mehanizme koji su im dostupni. Mladi moraju da pritisnu nadležne i da od njih zahtijevaju da rade svoj posao za dobrobit cijelog društva. Mladi moraju zahtijevati da dobiju prostor u kojem će biti bezbrižniji i slobodniji da istražuju, da se zabavljaju i uživaju u svojim mladalačkim danima. Mladi aktivisti moraju da vlasti guraju ka ispunjavanju svojih obaveza u ime svih svojih vršnjaka“ – dodala je.

Jedino zajedno sa mladima vlasti mogu napraviti konkretne pomake, zaključuje Adna.

“Vlasti moraju pružiti prostor mladima da kažu šta misle, koje su im potrebe i šta je to što je najbolje za njih. Kao i svakoj drugu skupinu u društvu, vlasti moraju omogućiti mladima da imaju glas u donošenju odluka koje se tiču upravo njih, ali i da slušaju mlade i pruže im ono što je potrebno čak i onda kada mladi ne žele biti uključeni u te procese.“

Krovna tijela su priznanja lokalnim zajednicama dodijelila za postignuća u 2019. godini, u sklopu projekta Fakat je vakat za mlade. Projekat se realizuje zahvaljujući podršci programa Bosnia and Herzegovina Resilience Initiative (BHRI).