Javni nastup i anksioznost: koje su to provjerene tehnike za smanjivanje anksioznosti?

Javni nastup i anksioznost: koje su to provjerene tehnike za smanjivanje anksioznosti?

Anksioznost koja se javlja prilikom javnog nastupa je vrlo česta kod učenika i studenata. 

 

Neke osobe smatraju da njihova usmena prezentacija mora biti savršena (što je, naravno, nemoguće), i osjećaju tjeskobu zbog pritiska za savršenstvom koji su sami postavili ili im je nametnut od strane društva. 

 

Ukoliko ste nekada osjetili anksioznost pred javni nastup možda ste imali sljedeći tok misli: 

“Šta ako kažem nešto pogrešno?” 

“Šta ako se “spetljam”?”

“Šta ako mi “pukne” glas?” 

“Hoće li ono što ja kažem zvučati “glupo” drugima?”  

 

Pored emocionalnog aspekta, možda ste doživjeli i neke od fizičkih simptoma: drhtanje, hladne ljepljive ruke, drhtav glas, ubrzan rad srca, znojenje, crvenjenje, nedostatak zraka ili probavne nelagode. 

*U nekim slučajevima, osoba sa socijalnom fobijom može doživjeti napad panike zbog javnog govora.*

 

Koristimo se provjerenim tehnikama za smanjivanje anksioznosti prije javnog nastupa! 

 

Ono što ne čujemo često jeste da mnogi ljudi koji zarađuju od javnog nastupa kao što su glumci i pjevači također mogu osjećati anksioznost prije svojih nastupa. 

Koje su to tehnike koje oni koriste, a mogu i nama biti od pomoći u ovakvim situacijama? 

 

  • Izaberite da pričate o temi koja se vama sviđa
  • Znamo da to u školi i na fakultetu nije uvijek moguće. U tom slučaju, možda ćemo i dalje imati fleksibilnost da toj temi pristupimo na način koji je nama zanimljiviji. 
  • Razlog zašto je ovo dobro jeste to što ćemo trebati uložiti dosta vremena da se pripremimo za svoju prezentaciju. Što nam je tema zanimljivija, to će biti lakše da ostanemo motivisani dok budemo istraživali i pripremali se. 

 

  1. Vježbajte! 
  • Značaj vježbe ne smijemo podcijeniti. Koliko god dobar sadržaj prezentacije pripremio/la, bit će teško da ga bez vježbanja dovoljno dobro “izneseš” pred publikom. Saznajte koliko vremena imate za svoju prezentaciju i vježbajte u prostoru u kojem vam je ugodno.

 

  1. Nemojte držati papir sa punim rečenicama ispred vas
  • Koliko god mislimo da će nam to pomoći, može samo učiniti da osjećamo veću nelagodu, jer ćemo biti u iskušenju da čitamo sa njega. 
  • Većina studenata, pa čak i iskusnih javnih govornika, smatra da je korisno imati list papira s ključnim riječima ili frazama ispred sebe, tako da možete pokušati koristiti tu tehniku! 

      

  1. Moć vizualizacije
  • Dok vježbate svoju prezentaciju, zamislite  da ćete biti fantastični na dan nastupa. 
  • Poznato je da ako zamislimo da radimo nešto dobro (bilo šta, od govora do teniskog servisa), to će nam mnogo pomoći u nastupu, jer je moć mašte vrlo snažna. 

 

Zapamtite: 

  • Sve je proces, pa tako i put da postanemo super javni/e govornici/e. Izlaganje sebe javnim nastupima jedini je uspješan način da idemo naprijed na tom putu. To ne znači da za 10 godina nećemo također osjećati onaj “čudan osjećaj u stomaku” pred javni nastup, ali sigurno može značiti da ćemo biti spremni da, uprkos njemu, izađemo pred publiku i budemo fantastični!

 

Ma šta će ti psiholog? 

  • Jer me može naučiti tehnikama pomoću kojih ću biti sve bolji/a u javnom nastupu.

 

#jerželimvišeodživota

 

Kampanja se sprovodi u okviru saradnje sa Regionalnim vijećem za saradnju (Regional Cooperation Council), a finansirana je od strane Evropske unije.