Jesmo li dovoljno svjesni važnosti razumijevanja naših misli i osjećaja?

Jesmo li dovoljno svjesni važnosti razumijevanja naših misli i osjećaja?

Polovina svih mentalnih oboljenja kod mladih ljudi se javlja u dobi do četrnaeste godine života, čemu se, u većini slučajeva, ne posveti dovoljna pažnja. Svjetska zdravstvena organizacija ističe da je depresija treći vodeći uzrok bolesti kod mladih, dok je samoubistvo drugi vodeći uzrok smrtnog ishoda mladih. Pitamo se da li bi smanjili ovaj zaista veliki broj kada bi bolje razumjeli sami sebe?

 

Krenimo od razumijevanja razvojnog perioda u kojem se nalazimo.

 

Adolescencija je ključno razdoblje za razvoj društvenih i emocionalnih navika važnih za mentalno blagostanje, te je prema mnogima označena kao najburniji period u životima mladih ljudi. Stresni životni događaji predstavljaju najčešće proučavane rizične faktore u adolescentskom razvoju. To mogu biti svakodnevne teškoće u obliku frustrirajućih zahtjeva iz okoline, događaji koji se očekuju ili priželjkuju, ali se ne ostvaruju, ili intenzivni stresni događaji koji su veoma uznemirujući. 

 

Sasvim je u redu i prirodno da se adolescenti, u skladu sa životnim periodom u kojem se nalaze ponašaju i osjećaju drugačije u odnosu na druge razvojne periode. Međutim, mnogi budu izgubljeni kada je potrebno povući granicu između onih misli koje su očekivane da se jave i onih koje nisu. 

 

Recimo NE stigmatizaciji!

 

Od ogromne važnosti  je ne dopustiti da stigmatizacija brige o mentalnom zdravlju i traženja pomoći odvede još života u krivom smjeru. Da bi otišli psihologu/inji i/ili psihoterapeutu/kinji, ne znači nužno da je „potrebno“ imati neki „ogroman“ problem. Stručna osoba nam može pomoći da bolje razumijemo svoje osjećaje, te da tumačimo svoje misli na racionalniji i jasniji način. Ukoliko zaista postoji problem koji zahtijeva ozbiljniji pristup, priznavanje sebi da postoji problem i suočavanje s njim, ključni su na samom početku. 

 

Ma šta će ti psiholog? 

  • Jer želim da razumijem sebe i svoje osjećaje! 

 

#jerželimvišeodživota

 

Kampanja se sprovodi u okviru saradnje sa Regionalnim vijećem za saradnju (Regional Cooperation Council), a finansirana je od strane Evropske unije.