Saradnja krovnih organizacija za mlade nastavlja jačati

Saradnja krovnih organizacija za mlade nastavlja jačati

Zajedno sa Omladinskim savjetom Republike Srpske i Vijećem/Savjetom mladih Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, Vijeće mladih Federacije BiH u 2021. godini realizuje Fakat je vakat za mlade 2.0 kao nastavak zajedničke saradnje  tri krovna udruženja za mlade u BiH.

Mladi u Bosni i Hercegovini nisu upoznati sa svojim pravima, veoma često ne poznaju kako funkcioniše njihova zajednica i kome se mogu obratiti kada imaju problem ili ideju za rješenje istog. Istovremeno, primjetno je da mnogo omladinskih organizacija nestaje i brže nego se pojave, te da nažalost postoje dijelovi Bosne i Hercegovine gdje je omladinsko organizovanje na jako niskom nivou. Često mladi ljudi ne dobijaju dovoljnu podršku od strane vlasti za razvoj njihovih aktivnosti, ali i tamo gdje podrška postoji ona nije dovoljno promovisana, niti prepoznata.

Neki su to od izazova na kojima krovne organizacije za mlade žele da rade u narednom period, uz istovremeno zagovaranje sistemskih rješenja na različitim nivoima organizovanja.

Kako bi unaprijedili svoju saradnju, prošle godine smo pristupili potpisivanju Sporazumu o saradnji, a ove godine smo dodatno unaprijedli istu potpisivanjem Memoranduma o pratnerstvu na provođenju projektne aktivnosti Fakat je vakat za mlade 2.0

“Saradnja koju smo kao krovne organizacije za mlade ostvarili u prethodnoj godini je nada za poboljšanje stanja u omladinskom sektoru, mijenjanje narativa o mladima u bosanskohercegovačkom društvu, i sigurno prilika za zagovaranje sistemskih rješenja, kako na nivou države, tako i na nižim nivoima organizovanja. Potpisivanjem Memoranduma o partnertvu dodatno smo osnažili izgrađene odnose, te jasno definisali obaveze i prava partnera u nastavku naše saradnje.” – istakao je Nikola Kandić, projektni koordinator u Vijeću mladih Federacije Bosne i Hercegovine.

Fakat je vakat za mlade 2.0 implementira se zahvaljujući podršci programa Bosnia and Herzegovina Resilience Initiative (BHRI), koji sprovodi Međunarodna organizacija za migracije (IOM), uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).